Chrapaniu mówimy stanowcze NIE.

„Chyba muszę przenieść  się do drugiego pokoju albo kupić zatyczki do uszu. On/ona tak chrapie, że nie mogę zupełnie spać”. Dość  często słyszymy taki tekst w aptece, zbyt często nawet. Chrapanie  potrafi być tak uciążliwe, że nie daje spać drugiej osobie.

Czym jest chrapanie? Z medycznego punktu widzenia to odgłos przeciskającego się powietrza przez  zwężoną  przestrzeń gardła. Zwężenie takie powstaje, gdy w czasie snu mięśnie podniebienia miękkiego rozluźniają się, usta ulegają mimowolnemu otwarciu, a język zapada się do tyłu.

Chrapanie nie jest domeną pań czy panów, dotyka obydwie płcie po równo.  Życie „chrapacza” nie jest łatwe, mało że nie daje spać drugiej osobie, to i sam budzi się zmęczony po nocy, a występujący stan ustawicznego zmęczenia może dawać wzmożoną drażliwość w ciągu dnia, kłopoty z koncentracją, a nawet prowadzić do różnych wypadków  czy to przy pracy czy np. podczas prowadzenia samochodu.

Przyczyną chrapania może być niedrożność nosa na tle występowania polipów lub alergii, wskutek której obrzmiała śluzówka nosa daje uczucie zatkania. Chrapanie może być wynikiem  przerostu struktur anatomicznych w obrębie gardła np. przerost migdałków podniebiennych. Także nadwaga czy też nieodpowiednia dieta albo niektóre leki mogą prowadzić do wystąpienia tego uciążliwego objawu.

Chrapanie jest też objawem bardzo poważnego zaburzenia zdrowotnego  zwanego „obturacyjnym bezdechem sennym”.  Główny objaw to głośne chrapanie z okresami zatrzymania oddechu. Bywa, że chory budzi się gwałtownie w nocy z uczuciem duszności i niepokoju, gdyż przerwy w oddychaniu powodują   ostre niedotlenienie będące przyczyną zaburzeń rytmu serca.  U wielu takich pacjentów występuje choroba nadciśnieniowa, choroba wieńcowa, cukrzyca, czasem zaburzenia hormonalne. Warto w tym miejscu podkreślić jak ważne jest dla chorych na te choroby systematyczne branie zaordynowanych leków i stosowanie się do zaleceń lekarskich.

Bywa, że lekarz skieruje pacjenta na leczenie chirurgiczne, szczególnie gdy stwierdzi nieprawidłowości w obrębie struktur anatomicznych gardła czy nosa. Ale zanim pacjent trafi do lekarza, najczęściej szuka pomocy w aptece. Poza oczywistym skierowaniem chorego do specjalisty, możemy polecić mu różne aerozole zmniejszające natężenie chrapania, plastry na nos czy listki podniebienne.  Zdecydowanie  podkreślam, że leczeniem musi zająć się lekarz, w aptece pacjent może otrzymać jedynie środki wspomagające właściwą terapię.  Chrapanie1_B

Aerozole Datong, Snoreeze czy Silence działają na zasadzie silnego nawilżenia błony śluzowej i zapobiegania jej wysuszeniu. Zmniejsza się w ten sposób tendencja do wiotczenia i wibracji tkanek miękkich, a w konsekwencji do występowania chrapania.  Substancjami nawilżającymi są: wyciąg z pokrzynu chińskiego i gliceryna w aerozolu Datong, sól sodowa kwasu hialuronowego w Snoreeze oraz epikuron (fosfolipid wykorzystujący zjawisko amififilowości) w Silence.

Snoreeze znamy także w postaci listków podniebiennych, które umieszczone w górnej części podniebienia są formułą zapewniającą powolne uwalnianie substancji czynnej zawartej w preparacie.

Inną grupą produktów są paski naklejane na nos czy wkładki do nozdrzy. Uniemożliwiają one zapadanie się skrzydełek nosa i zapewniają swobodny przepływ powietrza podczas snu.

W Aptece Natolińskiej oferujemy obecnie Państwu spray Silence w niezwykle atrakcyjnej cenie 19,99zł.

Zostaw komentarz

XHTML: Możesz użyc następujących znaczników: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>