ODZIEŻ DLA ATOPIKÓW

Atopik to osoba cierpiąca na schorzenie zwane atopowym zapaleniem skóry, w skrócie AZS. Choroba ta, praktycznie nieuleczalna, potrafi zmienić w koszmar życie chorej osoby.

Zazwyczaj już we wczesnym dzieciństwie zaczyna się od swędzenia, drapania aż do krwi, potem mogą pojawiać się czerwone placki podrażnionej skóry aż do zajęcia większej powierzchni ciała (erytrodermia). Rodzice szukają pomocy u lekarza, przepisywane na początku maści sterydowe pomagają ale po odstawieniu objawy wracają ze zdwojoną siłą. Bo AZS leczy się wyłącznie objawowo tzn staramy się zminimalizować występujące objawy, a nie jesteśmy w stanie usunąć jej przyczyny. Trzeba nauczyć się żyć z atopią. Często ta nauka okupiona jest nieprzespanymi nocami rodziców, płaczem dziecka, cierpieniem i szukaniem informacji we wszystkich dostępnych źródłach.

Skóra atopika przy stosowaniu maści sterydowych staje się coraz bardziej cienka, bardziej sucha, do złudzenia przypomina pergamin, jest bardzo wrażliwa na dotyk, swędzi, a liczne podrapania mogą uleć nadkażeniu bakteryjnemu. Dzisiaj terapia raczej idzie się w kierunku stosowania leków antyhistaminowych, przeciwzapalnych ale niesterydowych, a nawet w ciężkich przypadkach podaje się leki tłumiące odpowiedź immunologiczną chorego organizmu czyli tzw leki immunosupresyjne.

Leczenie prowadzone przez lekarza bezwzględnie należy uzupełnić właściwą pielęgnacją skóry atopowej. W tym celu stosuje się specjalne natłuszczające emolienty zapewniające poprawę funkcjonowania fizjologicznej bariery naskórka. O emolientach innym razem, a dziś wrócę do nowego trendu w pielęgnacji skóry atopowej. Czyli właśnie do odzieży i mokrych opatrunków. Delikatna, swędząca skóra nie toleruje szorstkiej faktury wielu ubrań, bardzo pomocna jest tu odzież specjalistyczna jak Comfifast™ Easywrap™ comfifast zestaw

Gama produktów Comfifast to dla dzieci i dorosłych: skarpetki, rękawiczki, kominiarki, koszulki, legginsy oraz dla najmłodszych rajstopki. Poza ubrankami dostępne są także bandaże w postaci rękawa w pięciu różnych szerokościach od 5cm do 17,5cm. Comfifast składa się w 86% z wiskozy, w 11% z nylonu i w 3% z elastanu.

Poszczególne części odzieży Comfifast stosuje się w postaci tzw opatrunków suchych (dry wrapping) lub mokrych (wet wrapping). Mają one na celu redukcję świądu i zmniejszenie odpowiedzi zapalnej. Poza tym zmniejszają przesuszenie skóry, chronią przed zakażeniami bakteryjnymi, pozwalają na dłuższy kontakt zastosowanych emolientów ze skórą – wszystko to znacząco redukuje efekty drapania.

Zarówno ubranka jak i bandaże są wielokrotnego użytku, nadają się do prania w pralce. Technologia Multistrech zapewnia niemal idealne dopasowanie do ciała co pozwala stosować elementy odzieży także pod codziennym ubraniem.

Wiele osób po nabyciu najpierw bandaża wraca po konkretne sztuki odzieży wraz z informacją o nareszcie przespanej nocy, bez swędzenia i drapania się.

Idea opatrunków mokrych polega na wykorzystaniu podwójnej warstwy Comfifast, spodniej mokrej, a wierzchniej suchej. Dzięki uprzejmości firmy BestMedical Brands dystrybuujacej odzież i bandaże Comfifast możemy wkleić tu link https://www.youtube.com/watch?v=00X48A2dX1c pokazujący sposób nakładania takiego opatrunku.

Zachęcam do zajrzenia, bo prezentowany materiał jest bardzo ciekawy i pouczający.

Do tematu AZS będę z pewnością wracać, bo to temat rzeka.

Małgorzata Węgrzynowska mgr farm.

Zostaw komentarz

XHTML: Możesz użyc następujących znaczników: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>