Liszajec, AZS czy może egzema….

Farmaceuta nie jest od leczenia, żeby leczyć trzeba najpierw postawić prawidłową diagnozę. Od tego jest lekarz a jeszcze lepiej, tak jak w opisanym przypadku, lekarz specjalista dermatolog. Ale to do apteki pierwsze kroki kierują w takich przypadkach pacjenci, a już szczególnie w piątkowe popołudnie. I od farmaceuty oczekują pierwszej pomocy.

Kilka dni temu weszła do apteki znajoma z widzenia Pacjentka i powiedziała: Pani magister, brat z żoną wyjechali w ciepłe kraje i podrzucili mi na dwa tygodnie pod opiekę bratanicę. Wieczorem przy myciu, patrzę, a malutka ma do krwi prawie podrapane przeguby rąk, zgięcia przy łokciach, pod kolanami, a dziś rano na pleckach i na buzi zobaczyłam czerwone krosteczki. Co to takiego? Jak jej pomóc?

Pierwsze co zapytałam, czy to aby nie jakieś uczulenie, może na zwierzęta, może na jakieś jedzenie, ale Pacjentka zdecydowanie odpowiedziała, że alergii nigdy nie było, z psem mała bawiła się już wcześniej, więc nie.

Zastanawiałam się dalej, a może AZS? A tak, jest taka możliwość, bo tata trzylatki miewa podrażnienia skóry objawiające się zaczerwienieniem, swędzeniem i złuszczaniem się naskórka.

A może egzema, a stres związany z wyjazdem rodziców spowodował zintensyfikowanie się objawów?

Trzeba było jeszcze wziąć pod uwagę zakażenie wierzchnich warstw skóry gronkowcem lub paciorkowcem czyli popularnie zwany liszajec. Dziewczynka bawiła się niedawno w piaskownicy. (Uwaga: liszajec a nie liszaj, bo to też dwie odrębne jednostki chorobowe.)

Nasz arsenał nie jest tu zbyt bogaty, bo środki, które możemy zlecić są wyłącznie objawowe a nie przyczynowe.

Na początek trzeba zadbać o odkażenie wierzchnich warstw skóry, zadrapanych miejsc i zerwanych strupków. Cioci poleciłam Octenisept, lek zawierający octenidynę, roztwór o pH neutralnym dla skóry , bezbolesny w stosowaniu i łatwy w aplikacji. Czas pomyśleć o złagodzeniu świądu. Wybrałam dwa preparaty, jeden to krem regenerujący Dexem, który zawiera opatentowany, aktywny biologicznie kompleks 2QR. Ten naturalny składnik bazuje na długich łańcuchach polisacharydowych uzyskanych z rośliny Aloe barbadensis. Aktywny biologicznie kompleks 2QR wspomaga naturalny proces gojenia skóry. Jego łańcuchy polisacharydowe mają unikalną zdolność unieszkodliwiania chorobotwórczych bakterii, dzięki czemu chronią skórę przed ich działaniem. Właściwości przeciwbakteryjne i pielęgnacyjne kremu Dexem pomagają przywrócić prawidłowy stan skóry, wspomagają naturalny proces gojenia, nawilżają i odżywiają.

Drugi to Dermaveel®. Dzięki unikalnemu połączeniu trzech substancji czynnych pochodzenia naturalnego: ektoiny®, wyciągu z kory leszczyny oraz kremu lamellarnego, Dermaveel® wspomaga odbudowę powierzchniowej warstwy skóry, wzmacnia i wspiera utrzymanie funkcji ochronnej skóry, ułatwiając w ten sposób odnowę naskórka i redukcję objawów towarzyszących łagodnej lub umiarkowanej postaci AZS, czyli: świądu, stanu zapalnego/zaczerwienienia skóry i nadmiernego przesuszenia skóry.

Zarówno Dexem jak i Dermaveel® nie zawierają sterydów, a ich składniki mają właściwości zapewniające przywrócenie prawidłowej funkcji bariery skórnej, sprawiając, że jest ona bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych.

Obydwa dzięki temu mogą być stosowane na delikatną skórę dziecka. Zastanawiałam się jeszcze nad kremem Bepanthen sensiderm, również niesterydowym produktem działającym drogą zmniejszenia przeznaskórkowej utraty wody, przez co zostaje przywrócona zdolność skóry do ochrony organizmu przed czynnikami zewnętrznymi i zmniejszenie świądu.

Ostatecznie ciocia wybrała Dexem. Oczywiście zaleciłam kontakt z lekarzem gdyż trzeba jednak ustalić co jest przyczyną podrażnienia,zaczerwienienia i świądu naskórka. W poniedziałkowe przedpołudnie obydwie panie, większa i mniejsza, z dumą zaprezentowały mi rączki młodszej ze znacznie słabszymi   objawami w porównaniu do piątkowego popołudnia. W najbliższych dniach przewidziana jest wizyta u lekarza, obiecały poinformować mnie o wyniku, czyli rozpoznaniu i zaleceniach. Temat więc będzie kontynuowany.

Małgorzata Węgrzynowska mgr farm.

Zostaw komentarz

XHTML: Możesz użyc następujących znaczników: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>